10 Finalist pastanın tadına baktıktan sonra, Zila László pasta şefi liderliğindeki jüri, Rita szolymári Hesz’in haşhaşlı beyaz çikolatalı elmalı pastası olan bu yılki yarışmanın en iyisini açıkladı.

Pastanın uyumlu tadıyla jürinin onayını aldı. Kazanan tatlı beyaz un ve ilave şeker içermez ve ayrıca uygun karbonhidrat ve kalori değerleri nedeniyle diyabetik diyete dahil edilir.

Bu yıl ahududu, haşhaş, erik, kahve ve antep fıstığı yarışmada en popüler hammaddeydi, ancak hobiler ebegümeci, pancar, keçi peyniri ve fasulye gibi sıra dışı bir bileşen kullanmakla da ilgilendiler.

Uyumlu tada ek olarak, pastanın performansı da değerlendirildi, ancak rekabetçi üreticilerin enerji içeriği ve karbonhidrat değeri de önemli bir yöndü.

Her yıl, giderek daha fazla insan keklerini oluşturmak için otlar veya tıbbi malzemeler kullanmayı taahhüt ediyor. Bu yıl jüri masasına özel kreasyonlar eklendi ve en ustaca ve lezzetli çalışma için özel bir ödül kazandı. Özel ödülü Éva Sánto Alacakaranlık adlı bir pastayla kazandı.

Yarışmanın ana sponsoru 77 Elektronika Kft. bu yıl, Zsuzsanna Awake, Bence’in favorisinin süslü adıyla bir pasta için özel ödülünü eve götürebildi.

Önerilen malzeme listesi, diyetisyenler Macar Ulusal Birliği diethetic tarafından onaylandı eve rekabet var, şeker hastaları için değil, aynı zamanda sağlıklı bir yaşam tarzı olduğuna inananlar için, bu yüzden tarifleri kazanan üç ödül yakında vakfın blog sunulacak-iletişim yazılmıştı.

Hatırlanacağı üzere Macaristan’ın şekersiz kek programı One Drop of attention Vakfı tarafından şeker severlere alternatif sunmak amacıyla oluşturuldu. Profesyonel ortakları Macar Pastacılık endüstrisi Ulusal Endüstri Kurulu, Ulusal Macar Diyetisyenleri Birliği, Zsolnay Café ve Wessling Hungary Kft’dir. Bu yılki profesyonel şekerleme yarışmasının galibi tapyoka histeri Şekerlemesi’nin pasta şefi Kristián Füredi, şekersiz yapılan bir pasta, Besterce’nin Gülü.

Leave a Comment on Yarışmanın özel galibi Macar şekersiz kek oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir