Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) tarafından analiz edildiği gibi, içme suyu sıkıntısı ve yıkıcı sel tehdidi var.

Çok az ülke krizle başa çıkmaya hazır. Cenevre’deki WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas, “Uyanmamız ve tehdit edici su krizini durdurmamız gerekiyor” dedi.

İklim değişikliği hem olayları hem de içme suyu kıtlığını ve selleri yoğunlaştırıyor.

Almanya, Japonya, Çin, Endonezya, Nepal, Pakistan ve Hindistan’daki Kuzey Ren-Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde olduğu gibi şiddetli seller daha sık hale geliyor.

Aynı dönemde kuraklık sayısı yüzde 29 arttı. Bazı bölgelerde, özellikle Afrika’da, yükselen sıcaklığa daha az yağmur eşlik ediyor.

temiz içme suyuna ve hijyenik atık su kaynağına erişimleri yok “dedi.

rapora göre, dünya genelinde 3,6 milyar insan 2018’te en az bir ay boyunca yeterli su alamadı. 2050 Yılına kadar sayıları beş milyardan fazla artacak. Bu, Birleşmiş Milletler tarafından beklenen nüfusun yarısından fazlası olacak: 2050’te, dünya’da 9,7 milyar insanın yaşayacağı tahmin ediliyor.

WMO, Akdeniz, Kuzey Afrika, Amerika Birleşik Devletleri’nin batısı, Peru ve Şili ile Güney Amerika’nın batı kıyısı, Afrika’daki Sahra’nın güneyindeki Sahel bölgesi, Suudi Arabistan ve İran ile Orta Doğu ve Güney ve Doğu Asya’nın çoğu dahil olmak üzere su kıtlığıyla karşı karşıya kalan alanların bir haritasını hazırladı.

Son 20 yılda, dünyanın rezervuarları – göller, havuzlar, yeraltı suları ve topraktaki, kardaki ve buzdaki nem – belirgin şekilde küçüldü. En büyük kayıp Antarktika ve Grönland’da kaydedildi.

Leave a Comment on Boğulma ve susuzluk – hava durumu hakkında umutsuz imdat çağrısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir